Структура PR-стратегії
- Вступ
Зазначаємо передумови створення PR-стратегії (з урахуванням результатів репутаційного аудиту, аналізу вхідної інформації та результатів брифування ключових осіб).
- Сегментація та опис цільових аудиторій
- визначення груп ЦА, факторів реакції та поведінки (раціональні, емоційні, моральні мотиви);
- визначення оптимальних каналів комунікації та інструментів.
- Аналіз поточної ситуації
Дослідження того, як виглядає бренд у медіа, з якими темами і меседжами він асоціюється.
- Аналіз конкурентного середовища
Визначення сильних і слабких сторін інформаційної присутності компанії (за результатами брифування ключових осіб компанії та власного інформаційного моніторингу конкурентного поля визначаємо 5-7 найбільших конкурентів). Проведення аналізу потрібне для того, щоб якісно відрізнятися та не зайти в нішу конкурентів, інакше компанія втратить позиції бренду в інфопросторі, свої унікальність і значущість.
- Визначення конкретних комунікаційних цілей і завдань компанії
Формування стратегічних і тактичних репутаційних цілей і завдань (з урахуванням результатів репутаційного аудиту, аналізу вхідної інформації та результатів брифування ключових осіб).
Серед них можуть бути:
- покращення проінформованості аудиторії про компанію, зокрема її цінності, місію, соціальну складову;
- формування та закріплення позитивної репутації компанії;
- зміна позиціювання бренду;
- залучення нової аудиторії через закріплення репутації компанії;
- зміна поведінки наявної аудиторії та ін.;
- формування репутації серед стейкхолдерів компанії;
- формування репутації серед внутрішньої аудиторії.
- Напрацювання позиціювання компанії та ключових меседжів для внутрішньої і зовнішньої аудиторії
Напрацювання позиціювання та правильних меседжів для різних груп внутрішньої та зовнішньої аудиторії (відповідно до пропрацьованих цілей і завдань комунікаційної стратегії та за результатами брифування щодо планів розвитку, запуску нових продуктів і з використанням позиціювання, меседжів).
- Розробка комунікаційного плану для внутрішньої аудиторії
Сегментація персоналу відповідно до функціональних ланок; розробка та впровадження оптимальних каналів інформування, інструментарію; комбінування рішень. Створення комунікаційного плану на окремі періоди (включно з планом-графіком активностей і бюджетом).
Комунікаційний план включає бачення та медіаплани на три місяці та півроку. Залучення HR- відділу в такі напрямки діяльності:
- аналітичного (анкетування, зворотний зв’язок та моніторинг персоналу для виявлення рівня лояльності, проблем і криз);
- інформаційного ( онлайн-портал, корпоративний сайт, ньюзлеттер, корпоративне медіа, розсилки новин у месенджери, стенди тощо);
- комунікативного (корпоративні свята, тренінги, тімбілдинги тощо);
- організаційного (зустрічі з працівниками і виступи топменеджменту, наради тощо).

- Розробка комунікаційного плану для зовнішньої аудиторії
Визначення і сегментація найбільш ефективних каналів та інструментів для різних груп ЦА відповідно до репутаційних цілей і завдань комунікаційної стратегії, меседжів. Створення комунікаційного плану на окремо визначені періоди (включно планом-графіком активностей і бюджетом). Комунікаційний план включає бачення та медіаплани на три місяці та пів року. Обов’язковою є розробка комунікаційного плану щодо роботи зі стейкхолдерами (В2В).
- Організація роботи пресслужби компанії та PR-відділу, окремих спеціалістів, що відповідають за напрямок
Організація роботи пресвідділу: розробка структури, формування принципів і критеріїв роботи.
- Персональні комунікації топменеджменту компанії
Визначення «обличчя» компанії на наступні три роки у різних секторах після брифування топменеджменту. Сегментація тем для кожного спікера та забезпечення відповідного набору комунікаційних інструментів.
- Розробка векторів корпоративної соціальної відповідальності
Підтримка активностей, які мали позитивний вплив у репутаційній діяльності компанії, та створення нових, актуальних для суспільства, та підсилення ними позиціювання компанії.
- Розробка антикризового механізму на випадок інформаційних атак, публічних криз
- Аналіз криз, із якими компанія зіштовхувалася раніше (розвиток та шляхи виходу з кризових ситуацій).
- Визначення репутаційних ризиків і загроз: внутрішніх (серед різних ланок персоналу) і зовнішніх (міжнародні експортні, національні, державно-політичні, топменеджменту, регіональні, споживацькі).
- Підготовка механізмів реагування на випередження та пропрацьовування з топменеджментом моделі реагування на можливі кризові ситуації.
- Прогноз результатів і критерії оцінки ефективності роботи
Результати реалізації комунікаційної стратегії оцінюють на основі якісних і кількісних показників:
- масштабу проінформованості аудиторії про ключові меседжі компанії (частота згадуваності у медіа, кількість залучених каналів комунікації та майданчиків, охоплення тощо);
- рівня залученості до ключових меседжів компанії (через роль згадування про компанію у медіа, частку голосу, рейтинг джерел тощо);
- оцінки інтересу до компанії та реакції аудиторії (симпатія у соцмережах: лайки, поширення, коментарі; участь в обговоренні інфоприводів, аналіз вебтрафіку, SEO, аналіз беклінків, скільки осіб відкрили та прочитали newsletters тощо);
- визначення тональності, рівня залучення аудиторії, довіри до бренду;
- оцінки репутації компанії та реакції аудиторії на компанію (підкріплення соціологією, фокус-групами, експрес-замірами, web-опитуваннями).